Jaką pić wodę? To z pozoru błahe pytanie, wcale nie jest takie proste. Każdy z nas codziennie ją spożywa, ale czy robi to dobrze? Niekoniecznie. Sprawdźmy zatem jak wygląda jej wpływ na ludzki organizm i jakie powinna mieć parametry. Zapraszamy do lektury!
Wpływ wody na organizm człowieka
Jaki jest wpływ wody na organizm? Ogromny! Pełni ona szereg kluczowych funkcji. Do najważniejszych z nich należą:
- przemiana materii i usuwanie końcowych produktów metabolizmu,
- oddychanie,
- regulacja temperatury ciała,
- ochrona narządów,
- amortyzacja stawów,
- nawilżenie skóry, co z kolei wpływa na jej ogólną kondycję (np. zdrową cerę bez zmarszczek i przebarwień).
Co więcej, nie można zapomnieć również o takich aspektach jak zastrzyk energii czy orzeźwienie – czasami wystarczy kilka łyków chłodnego płynu, aby poczuć jego zbawienne działanie i ugasić pragnienie. Przeźroczysty płyn towarzyszący nam całe życie wpływa również na nasze zdrowie – czysta, zdrowa woda zapobiega rozwojowi wielu chorób, takich jak chociażby cukrzyca (typ II), zapalenie pęcherza, choroby sercowe czy nadciśnienie. Zaleca się więc, aby o wodzie ani przez moment nie zapominać! Jej rekomendowana dawka powinna wynosić ok. 2,5 l na dobę (1,5 l z napojów, a pozostały litr z pokarmów i spalania).
Jakie powinny być parametry wody wodociągowej?
Dopuszczalne normy odnośnie wody znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Pełen dokument dostępny jest na rządowej stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych i dowiesz się z niego o podstawowych wymaganiach:
- mikrobiologicznych, które dotyczą m.in. dopuszczalnej ilości bakterii e-coli, enterokoków czy legionelli w ciepłej wodzie;
- chemicznych, które obejmują możliwe stężenia: chloru, fluory, miedzi, ołowiu, azotynów, azotanów, rtęci czy pestycydów;
- organoleptycznych, które skupiają się na dopuszczalnych wartościach m.in. aluminium, chlorków, manganu, żelaza i sodu, a także właściwościach fizycznych wody, czyli zapachowi, smakowi, barwie czy mętności.
Wiedza o powyższych parametrach jest szczególnie ważna dla posiadaczy własnych ujęć wodnych, gdyż w przypadku wodociągów za jej jakość odpowiadają zakłady dostarczające wodę.
Jak zadbać o zdrową i czystą wodę?
Aby cieszyć się wysokiej jakości wodą w domu, warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie instalacji i wybór wydajnego, profesjonalnego sprzętu. Jeśli zależy Ci na zdrowiu swoim i bliskich, odwiedź nasz sklep MojaWoda.com. Znajdziesz w nim bardzo szeroką ofertę filtrów i zaawansowanych systemów uzdatniania. W skrócie – kupisz u nas wszystko, co jest niezbędne, aby każdego dnia cieszyć się zdrową i czystą wodą płynącą z Two