bakterie w studni

Kurzawka w studni głębinowej – definicja, przyczyny i skuteczne metody usuwania

Kurzawka to problem, który może występować w studniach głębinowych i zagrażać jakości wody pitnej. W tym wpisie blogowym dokładnie się jej przyjrzymy, tworząc definicję, określając przyczyny jej występowania oraz wymieniając skuteczne sposoby usunięcia tego osadu.

Geologiczna definicja kurzawki

Zacznijmy od definicji. Kurzawka, potocznie nazywana "ruchomymi piaskami", to geologiczne i geomorfologiczne zjawisko, które polega na dynamicznym ruchu ziaren piasku lub innych drobnych osadów na powierzchni ziemi pod wpływem różnych czynników, takich jak wiatr, woda, wibracje czy zmiany temperatury. Występuje głównie na obszarach pustynnych, przybrzeżnych i eolicznych, gdzie piasek jest obfity i łatwo ulega przemieszczaniu.

Kurzawka a studnia głębinowa

Głównym zadaniem studni jest uzyskanie dostępu do wodonośnych warstw ziemi. Ma to na celu stały dostęp do wody. Czasami zdarza się jednak tak, że jej poziom nieustannie maleje, a na dnie gromadzi się drobnoziarnisty piasek lub muł, które stanowią zarówno zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, jak i prawidłowego funkcjonowania instalacji wodnej. W takim wypadku jest to najczęściej „zasługa” kurzawki. Zjawisko to można podzielić na dwa rodzaje:

  • Kurzawkę właściwą – ten typ zazwyczaj nie oddaje wody. Nazywa jest również jako kurzawka pylasta.
  • Kurzawką piaszczystą – charakteryzuje się tym, że zmniejsza prędkość przepływu wody, oddziela ziarna od wody, na końcu stopniowo się osadza.

To co łączy powyższe rodzaje kurzawek, to fakt, że usunięcie ich nie należy do najprostszych zadań.

Skutki kurzawki w studni głębinowej

Kurzawka często pojawia się w miejscach, gdzie źródło wody znajduje się w studni na posesji. Piasek jest stale nanoszony przez napływającą wodę, co prowadzi do obniżania się poziomu wody. Istnieje również ryzyko ugrzęźnięcia w kurzawce. Brak jakichkolwiek żadnych działań grozi zapadnięciem się studni, co z kolei wymusza postawienie zupełnie nowej studni głębinowej.

W przypadku instalacji z zaworami zwrotnymi i pompami hydroforowymi kurzawka może prowadzić do szybkiego zatarcia pomp. Skrócenie rury ssącej może być krótkotrwałym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że kurzawka powoduje ciągłe obniżanie się poziomu wody gruntowej w studni, co w końcu może prowadzić do jej całkowitego osuszenia.

Jak pozbyć się kurzawki w studni głębinowej?

Niestety całkowite pozbycie się skutków kurzawki jest praktycznie niemożliwe. Istnieje jednak kilka metod, które pozwalają kontynuować korzystanie z wykopanej studni głębinowej. Oto najpopularniejsze sposoby:

  • Korzystanie z wysokiej jakości urządzeń filtrujących, na przykład filtrów mechanicznych, które stopniowo i skutecznie oczyszczają wodę. Sprzęt tego typu kupisz oczywiście w naszym sklepie. W aktualnej ofercie dostępne są rozmaite wkłady mechaniczne takie jak sznurkowe czy piankowe.
  • Przekopanie studni na większą głębokość, do źródła wody. W tej sytuacji najlepiej będzie skontaktować się z profesjonalna firma, która oferuje usługi tego typu. Bez odpowiedniego sprzętu i fachowej wiedzy to zadanie jest praktycznie niewykonalne.
  • Utwardzenie dna studni grubym kruszywem i wapnem. Sposób ten sprawdza się jedynie przy niewielkich ilościach zalegającego piasku lub mułu.
  • Stworzenie ścianek szczelinowych wokół studni.
  • Obniżenie poziomu wód gruntowych.
  • Zastosowanie elektroosmozy w celu osuszania obszaru.
  • Zamrożenie warstw gruntowych.

Kurzawka w studni – podsumowanie

Kurzawka to bardzo uciążliwy problem, który niesie ze sobą szereg zagrożeń. Najlepszym sposobem, aby go uniknąć, jest oczywiście prewencja. Jeśli natomiast kurzawka pojawiła się w studni, należy skorzystać z przedstawionych wyżej metod, które zminimalizują negatywne skutki zalegającego piasku i mułu.

Śledź nas na Facebooku