Czysta woda dzięki filtracji osmotycznej

Filtracja wody metodą odwróconej osmozy. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega naturalna osmoza?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia odwróconej osmozy, najpierw musimy zdefiniować osmozę, która spontanicznie ma miejsce w warunkach naturalnych. Najogólniej rzecz ujmując, zjawisko to polega na dyfuzji rozpuszczalnika (może być to np. woda) przez membranę półprzepuszczalną, która rozdziela dwa roztwory o różnym stężeniu. W przyrodzie zawsze substancja o niższym stężeniu przepływa do tej o stężeniu wyższym. Wynikiem tego jest wyrównanie stężeń obu roztworów.

Jak działa proces odwróconej osmozy?

Osmoza odwrócona, jak sama nazwa wskazuje, działa w sposób przeciwny – w tym przypadku substancja o wyższym stężeniu przepływa do tej, która posiada stężenie niższe. Zjawisko to ma charakter wymuszony i wymaga zastosowania odpowiedniego ciśnienia przyłożonego do membrany. Dzięki temu, że wszelkie zanieczyszczenia zatrzymują się na niej, otrzymujemy krystalicznie czystą, zdrową wodę gotową do spożycia!

Odwrócona osmoza a nowoczesne systemy filtracyjne

System odwróconej osmozy wykorzystywany jest na szeroką skalę w filtrach do wody, ponieważ dzięki niemu możliwe jest:

  •          zmiękczenie wody, dzięki czemu jest ona krystalicznie czysta i nie pozostawia osadu;
  •          wzbogacenie wody o niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu pierwiastki;
  •          uzyskanie zdrowej wody bez chloru, pestycydów, mikroorganizmów i toksycznych metali ciężkich;
  •          poprawienie zapachu i walorów smakowych wody;
  •          otrzymanie wody jonizowanej, która m.in.: neutralizuje pH płynów ustrojowych oraz dotlenia organizm i oczyszcza go z toksyn;
  •          obniżenie przewodności wody (parametr szczególnie istotny z punktu widzenia akwarystów).

Jak widać, zalet korzystania z filtrów odwróconej osmozy jest bardzo wiele. Jeśli zależy nam na własnym zdrowiu, to ich zakup nie powinien podlegać żadnej dyskusji.

Zainteresował Cię powyższy temat? Pamiętaj, że w naszym sklepie MojaWoda.com znajdziesz bardzo bogatą ofertę filtrów osmotycznych:

Śledź nas na Facebooku