Zażelaziona woda

Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?

Na Twojej wannie pojawiły się brązowe, rdzawe zacieki, a woda od jakiegoś czasu zaczęła wydzielać nieprzyjemny zapach? Co więcej, ubrania po praniu mają na sobie żółte plamy? Wszystko wskazuje na to, że woda płynąca z Twojego kranu posiada zbyt dużo żelaza!

Żelazo w wodzie – skąd się bierze?

Żelazo jest podstawowym składnikiem skorupy ziemskiej, który w formie tlenków, węglanów oraz siarczków przenika do wód podziemnych. Występuje ono zatem głównie w formie naturalnej, aczkolwiek zdarza się, że pochodzi również z wód kopalnianych.

Samodzielna obecność żelaza w wodzie to jednak rzadkość. Zazwyczaj wraz z nim pojawiają się: mangan, dwutlenek węgla czy jon amonowy.

Żelazo w wodzie i jego wpływ

Wysokie stężenie żelaza w wodzie może negatywnie wpływać na:

  • stan instalacji – twardy i mazisty osad zalegający w rurach może powodować znaczną redukcję przepływu, zmniejszając tym samym wydajność pomp tłoczących wodę i powodując liczne awarie. Ponadto nadmiar żelazowego osadu prowadzi do rozwoju mikroorganizmów szkodliwych dla człowieka;
  • kondycję sprzętów AGD – rdzawy osad może pojawiać się również w sprzętach domowych, takich jak pralki czy zmywarki, znacząco skracając ich czas eksploatacji.

Warto również wspomnieć, że nadmiar żelaza może wpływać na nasze doznania smakowe. Jeśli potrawy lub napoje zaczynają mieć metaliczny posmak, to wszystko jest jasne…

Żelazo w wodzie a zdrowie

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (m.in. ma udział w transporcie tlenu do komórek), więc w pewnych ilościach powinno być dostarczane każdego dnia (zależy to jednak od płci, wagi czy wieku).

Na ten moment nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie stężenie może negatywnie wpływać na zdrowie. Warto jednak stosować się do zaleceń obowiązujących w Polsce. Wskazują one, że stężenie żelaza w wodzie nie powinno przekraczać 0,2 mg na litr wody.

Jak zatem radzić sobie z nadmiarem żelaza w wodzie? Najlepiej skorzystać z wysokiej jakości odżelaziaczy i odmanganiaczy wody w naszym sklepie!

Śledź nas na Facebooku